Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Nadzieja" w Legnicy

logo


Kronika 2014

13.12.2014
Wigilia

Jak co roku w okresie przedświątecznym w Domu Kultury "Atrium", dnia 13 grudnia, odbyło się spotkanie wigilijne osób niepełnosprawnych zorganizowane przez Stowarzyszenie "Nadzieja".

Wieczór uświetniło przedstawienie przygotowane przez członków Stowarzyszenia. Podobnie jak i sama Wigilia, powoli staje się to tradycją, mało tego, każdego roku poziom prezentowanych sztuk stale wzrasta. W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć spektakl pt. "Anioły święte z diabłami..." jak się działo, spójrzcie sami – Jasełka 2015.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, wśród nich prezydent Tadeusz Krzakowski i wielu znamienitych gości. Religijny charakter spotkania podkreśliła obecność Diakonów Marcina Bryłkowskiego i Jana Rajczakowskiego, którzy poprowadzili modlitwę i fragmentem z Pisma św. przypomnieli historię z Betlejem.

Następnie jak stary zwyczaj karze zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem życzenia. Na stołach pojawiło się dwanaście świątecznych potraw, jak to już tradycyjnie podczas wieczerzy. Były także kolędy i Święty Mikołaj. i oczywiście mnóstwo gwiazdkowych prezentów, dziecięca radość oraz świąteczny nastrój.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem pomogli zorganizować uroczystą wieczerzę. Dziękujemy serdecznie!
Tekst: Sławomir Darczuk.

22.11.2014
Andrzejki

Zobaczcie sami jak udała nam się zabawa andrzejkowa 2014!

Dziękujemy bardzo Zarządowi, całemu zespołowi grajków: Wiesiowi, Beatce, Oli, Markowi i Markowi za oprawę muzyczną, Pani Janince za przepyszne podarunki! Dziękujemy serdecznie Dyrekcji i Pracownikom DK Atrium za pomoc w zorganizowaniu zabawy!
Zdjęcia mówią same! "Zabawa była super!"
Tekst: Dorota Koć

28.10.2014
Nadziejowcy - Przyjaciółmi

Miło nam poinformować, że 28.10.2014 r. nasza Beatka Dropik została uhonorowana tytułem "Amicus Librorum - Przyjaciel Biblioteki". O tytuł dla Beatki wnioskowały Panie pracujące w Filii Zbiorów Muzycznych i Specjalnych. Serdecznie dziękujemy!

Wspomnijmy, że już wcześniej kilku członków Stowarzyszenia zostało uhonorowanych tym tytułem, byli nimi: Grzesiu Mazikiewicz, Janinka Rodak oraz Mirosław Sosnowski.
Gratulujemy Beatce!
I wszystkim, którzy mogą nazywać się "Przyjaciółmi Bibliotek".
Tekst: Dorota Koć

18.10.2014
Spotkanie z muzyką

Dnia 18 października zebraliśmy się w Domu Kultury "Atrium", aby wysłuchać ciekawie zorganizowanego spotkania muzycznego. Spotkanie to przygotowały dla nas miłe i sympatyczne Panie z zaprzyjaźnionej z naszym Stowarzyszeniem Biblioteki Zbiorów Muzycznych w Legnicy.

W tym roku bohaterem spotkania był Oskar Kolberg, a o występ poproszony został "Zespół Pieśni i Tańca Legnica". Repertuar został podzielony na dwie części, pierwsza część była rozrywkowa, druga zaś rekreacyjna. Główną atrakcją był występ Zespołu Pieśni i Tańca z Legnicy. Tancerze przebrani w kolorowe i klimatyczne stroje ludowe dali popis swoich możliwości. A było czego posłuchać i co podziwiać. Zadziwiły wszystkich umiejętności taneczne młodszych i starszych członków zespołu. Większość popisów zapierała dech w piersiach i po takim występie w podziękowaniu była salwa ciepłych oklasków.

Następnie zostaliśmy zaproszeni na pokaz możliwości rzemiosła artystycznego, który przygotowały i poprowadziły dla nas miłe Panie z sekcji "Rękodzieła Artystycznego" działającej przy Legnickiej Bibliotece Publicznej. Pokazywały nam jak z niczego, normalnie ze zwykłej kartki papieru, przy odrobinie pomysłu i chęci można zrobić coś niebywale pięknego i niepowtarzalnego. Zabawa ta nazywa się Origami, jest to Sztuka składania papieru, pochodzi prosto z Chin, po czym rozwinęła się w Japonii i tak oto kilka lat temu dotarła również do nas.

Po zakończeniu pierwszej części programu, druga część rozpoczęła się wspólnym śpiewaniem ludowych i wszystkim dobrze znanych szlagierów "Góralu czy ci nie żal", "Szła dzieweczka do laseczka" oraz "Głęboka studzienka". Po wspólnym śpiewaniu zostaliśmy poczęstowani iście góralskim przysmakiem: pajdą chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem na zagrychę. Był to bardzo smaczny i zdrowy poczęstunek.

Dziękujemy miłym Paniom z biblioteki za zorganizowanie ciekawej i atrakcyjnej imprezy muzycznej. Dziękujemy paniom z sekcji "Kreatywne Ręce" za pokaz i poprowadzenie ciekawych zajęć. Dziękujemy Zespołowi Pieśni i Tańca Legnica za przygotowanie specjalnie dla nas tak wspaniałego widowiska. Dziękujemy dyrekcji DK Atrium za życzliwość i użyczenie nam sali na potrzeby tego spotkania. Podziękowania należą się także wszystkim innym osobom, które przyczyniły się lub pomagały podczas owego spotkania.
Tekst: Sławomir Darczuk.

9.10.2014
Pamięci Grzegorza Mazikiewicza

Grzegorz Mazikiewicz

(„Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą…” słowa te mogą wydać się bardzo nadużywane i wszechobecne, ale odejście Grzesia z nimi właśnie się kojarzy...
Bo tak nagle, bo niespodziewanie, zaskoczyła wszystkich wiadomość o Grzesia śmierci...
I z pewnością jest to szkoła dla nas, którzy jesteśmy, którzy tu pozostaliśmy jeszcze na trochę. By żyć tak, jakby dzisiejszy dzień był ostatnim...

4 października o godzinie 12:00, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza święta w intencji zmarłego Grzesia Mazikiewicza. Grzesiu prawie dwadzieścia lat pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Nadzieja, był twórcą i administratorem fb kont Nadziei i działającego przy Stowarzyszeniu Teatrzyku. Swoja pracą, umiejętnością pozytywnego motywowania do działania przyczynił się do realizacji wielu celów i zadań Stowarzyszenia.

Po mszy wszyscy przyjaciele i znajomi Grzesia zostali zaproszeni do parafialnej Kawiarenki na skromny, słodki poczęstunek. Wspólnie wspominaliśmy Grzesia i moment, kiedy spotkaliśmy Go po raz pierwszy. Na spotkaniu obecna była osoba, znajoma Grzesia i Jego Babci, która trzymała w swoich rękach Grzesia wkrótce po tym, jak przyszedł na świat.
Wielu z nas znało Grzesia od kilkudziesięciu lat, to spory czas, by się poznać i zaprzyjaźnić.

Grzesiu! Będziemy o Tobie pamiętać i dziękujemy Ci ze BYŁEŚ wśród nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie przybyli.)

31.05.2014
Jubileusz 30 lecia Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Nadzieja" w Legnicy

Śmiało możemy sobie zaśpiewać znaną już z kultowego polskiego filmu "Czterdziestolatek" piosenkę pod tytułem "Czterdzieści lat minęło, jak jeden dzień”. W tym, że u nas minęło trzydzieści lat, niemal jak jeden dzień. Taka liczba robi nie lada wrażenie, a tym bardziej, że z niczego udało się zbudować "Nadzieję". Trzeba też wziąć pod uwagę, że początki wcale nie były takie łatwe i usłane różami.

Z okazji tak niebywałego Jubileuszu jakim jest świętowanie 30-lecia naszego Stowarzyszenia, na dobry początek dnia 31 maja na osiedlu Piekary o godzinie 11:30 specjalnie w naszej intencji została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Po mszy udaliśmy się do "DK Atrium", gdzie o godzinie 13:00 odbyła się dalsza część uroczystości. Na początku nastąpiło powitanie osób zgromadzonych na obchodach 30-lecia w tym zaproszonych gości, przyjaciół, sympatyków, członków stowarzyszenia i ich rodzin. Na tą specjalną okazję przygotowano piosenkę Jubileuszową którą wykonali dla nas Beatka, Marek i Wiesio, my też zostaliśmy zaproszeni do włączenia się i do wspólnego śpiewu. Więc pozostań nam Nadziejo na 100 lat... tak śpiewaliśmy w piosence Jubileuszowej.
Jakie one były, ile osób przez ten okres było wśród nas, czego dokonaliśmy, gdzie byliśmy? Przypomniała nam te lata specjalna ekspozycja przygotowana przez wieloletniego Prezesa Grzegorza Mazikiewicza pt. "Prezentacja zdjęć z 30-lecia działalności Nadziei". Dodam od siebie, że zdjęcia ze wspomnianej prezentacji można oglądać na naszym profilu na facebooku pod nazwą SONIP Nadzieja w Legnicy.

Po tych wspomnieniach i refleksjach do mikrofonu zostali zaproszeni nasi goście, którzy też mieli swoje pięć minut. Następnie zostały złożone podziękowania za tak miłe słowa, to cieszy, że nasze stowarzyszenie ma tylu przyjaciół wśród znanych osób w Legnicy i nie tylko. My również o tych osobach nie zapomnieliśmy i dlatego pragniemy podziękować tym osobom. Owe osoby dostały podziękowania i pomarańczową różę, oraz dyplom z podziękowaniami za swoje zasługi. Następnie wysłuchaliśmy piosenki przygotowanej przez nasz Nadziejowy zespół muzyczny pt. Tańczące Eurydyki w wykonaniu Beatki Dropik. Zawsze przy tak szczególnych okazjach nadaje się jakieś odznaczenia, tytuły i w trakcie tych obchodów nie mogło zabraknąć takiego punktu uroczystości. Nie mieliśmy co prawda słynnych statułek Oscarowych, zostały za to wręczone szczególne upominki osobom, które w ostatnich pięciu latach działalności naszego stowarzyszenia wyróżniły się, były dla nas szczególnym wsparciem ale i przejawiały wyjątkowe poświęcenie dla naszej organizacji. Tych osób jest 10, tak jak, 10 przykazań, czy 10 palców u rąk. Osoby te otrzymały "Anioła Nadziei", mając na uwadze pomoc jaką od nich uzyskaliśmy i uzyskujemy. Mieliśmy też wśród nas gości z Krotoszyc, którzy zaprezentowali dla nas mały występ, umilił on nam czas oczekiwania na premierę przedstawienia Najdziejowego Teatrzyku pt. "Bajka o szczęściu".

Nasz teatrzyk w ubiegłym roku obchodził 10-lecie swojego istnienia i do dziś pamiętamy tą uroczystość. Teatrzyk powstał z potrzeby serca i z potrzeby zauważenia talentów członków stowarzyszenia. Przez te lata wiele osób w nim występowało, wiele osób mogło zaistnieć poprzez występy na scenie, pokonać swoje trudności. Możemy przyznać, że to jest nasze szczególne osiągnięcie, które jest możliwe do realizacji przy pomocy naszego dobrego Anioła Dorotki Koć, aktorów i pozostałych osób zaangażowanych w działalność teatrzyku.

Po przedstawieniu "Bajka o szczęściu" na środek zostali zaproszeni byli prezesi, Jasia Rodak, Grzegorz Mazikiewicz i aktualna pani prezes Barbara Czechowska, poinformowali o otwarciu wystawy towarzyszącej obchodom jubileuszu pt. "30 lat minęło". Prezesi zgasili świeczki z wielkiego tortu i tradycyjnie śpiewaliśmy sto lat. Na zakończenie oficjalnej części imprezy zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek i wyśmienitą zabawę.

Za pomoc w organizacji Jubileuszu 30 – lecia dziękujemy szczególnie:
- P. Prezydentowi Miasta Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu.
- PFRON w Legnicy P. Dyrektorowi Leszkowi Śliwakowi, P. Grzegorzowi Żądło oraz P. Joannie Dziopa.
- P. Wojciechowi Cichoniowi.
- P. Zielińskim za tort.
- P. Joasi za owoce.
- Dyrekcji i pracownikom D.K. "Atrium".
- P. Anetce za darowiznę.
- P. Zegarmistrzowi.
- Oli Tylawskiej.
- Przygotowanie smalcu zawdzięczmy rodzinie Dropików.
- wszystkim członkom Sonip "Nadzieja", którzy wsparli jubileusz finansowo, rzeczowo i organizacyjnie.

Ja sam korzystając z okazji, chciałem podziękować obecnej pani prezes za udostępnienie mi materiałów, dzięki którym mogłem napisać to sprawozdanie z naszego Jubileuszu. Dzięki temu jest ono bardziej szczegółowe i atrakcyjne treściowo. Dziękuję też bardzo wszystkim za nie byle jakie wyróżnienie w postaci Anioła Nadziei. Jest mi niezmiernie miło, że miałem ten zaszczyt i zostałem wyróżniony jako "Jeden z dziecięciu". Ta nagroda uświadomiła mi, ze to co robię jest doceniane przez innych i dzięki temu to wszystko ma sens. Jeszcze raz dziękuję bardzo i pozdrawiam wszystkich którym chciało się to czytać do końca.
Autor: Sławomir Darczuk.

26.04.2014
Spotkanie Wielkanocne

Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne (Triduum Paschale). Co prawda każda niedziela jest w chrześcijaństwie pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Wielka Niedziela jest pamiątką najbardziej uroczystą.

Nasze Stowarzyszenie "Nadzieja", tradycyjnie co roku też obchodzi "Wielkanoc", inaczej nazywanym "Spotkaniem Wielkanocnym". W tym roku obchodziliśmy je w sobotę 26 kwietnia w DK "Atrium". Na początku było powitanie i krótka modlitwa, następnie zasiedliśmy za stołem żeby podzielić się tradycyjnie jajkiem. Dla naszego podniebienia oddano wiele pyszności, takich jak, sałatka ziemniaczana, pyszne kolorowe kanapki, papryczkę, różnego rodzaju ciasta, oraz lukrowanego pączka. Była też kawa, herbata i zimne napoje. W tym roku spotkanie odbyło się w bardzo milej i przyjaznej, można nawet powiedzieć, że rodzinnej atmosferze.

Serdeczne podziękowania należą się panu Koronkiewiczowi z cukierni na ulicy Chojnowskiej za przekazanie dla naszego Stowarzyszenia ciast na Spotkanie Wielkanocne. Nie mniejsze podziękowania należą się dla osób które miały swój wkład w przygotowanie całego spotkania i pysznego jedzenia. Dziękuję Barbarze Czechowskiej Prezes stowarzyszenia „Nadzieja” w Legnicy oraz wszystkim członkom stowarzyszenia. Jesteśmy Wam wszystkim bardzo wdzięczni za okazaną pomoc.
Autor: Sławomir Darczuk.

29.03.2014
DZIEŃ INWALIDY I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W swoim kalendarzyku spotkań mamy różne imprezy, zabawy, wycieczki, wypady na łona natury i tak dalej. Jednym z atrakcyjniejszych spotkań jest Dzień Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych, Który niezmiennie już od paru dobrych lat organizują dla nas zaprzyjaźnione panie z Legnickiej Biblioteki Publicznej przy ulicy (Piastowskiej 22 lub Gojawiczyńskiej) . Odbyło się ono w sobotę 29 marca, w DK „Atrium”, który to niemal od początku istnienia klubu jest naszym ciepłym i przyjaznym miejscem spotkań. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie osób niepełnosprawnych i nie tylko, do czytania książek i obcowania z literaturą piękną. W tym celu był ustawiony stolik zaraz przy wejściu, a na nim najnowsze wydania książek traktujących głównie o tematyce niepełnosprawnych, czy też różnego rodzaju poradniki. Widać jednak było, że niezbyt dużo osób interesowało się tą wystawą, a szkoda, bo niektóre książki były naprawdę bardzo ciekawe.

Na początku było przywitanie gości, wręczenie co ważniejszym osobom kwiatów z podziękowaniami oraz przemówienie samego Prezydenta Legnicy pana Tadeusza Krzakowskiego. Po dość długim wstępie przyszła pora na główną atrakcję tego spotkania, czyli część artystyczną. Zagrała muzyka wraz z nią na scenę wyszły dwie pierwsze pary i zaprezentowały nam swój latami trenowany talent w tańcu towarzyskim. Poszło im rewelacyjnie, zebrali gromkie brawa. Po nich na sale weszły następne dwie pary które również pokazały co potrafią i ponownie posypał się grad oklasków. Tym razem na scenie stanęła jedna za to niezwykła, wyjątkowa para, Kasia Błoch & Marek Zaborowski. Wykonali oni pełen emocji i gracji taniec na wózku. Po tym pokazie zebrali entuzjastyczne i gorące brawa na stojąco od całej publiczności zebranej na sali.

Po występach, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Tutaj znowu było widać że panie które to wszystko przygotowały włożyły w to dużo pracy i serca. Na stole było pełno rozmaitych słodkości i pyszności i nie będę tego wymieniał bo powstała by książka o rozmiarze "Kodu Leonarda da Vinci" :). A wiadomo że w dzisiejszych czasach czytelnik woli przeczytać treściwy opis i pooglądać zdjęcia, niż czytać książkę nieznanego autora.
Autor: Sławomir Darczuk.